У Скупштини града је данас, 28. јуна, организована конференција за медије поводом јубиларног 50. издања Филмског фестивала Сопот, који се одржава од 4. до 10. јула под слоганом „Првих педесет”.
На конференцији су говорили Живорад Милосављевић, председник Одбора Фестивала, Александар Аврамовић, уметнички директор Фестивала, Драгана Чолић, директорка Центра за културу Сопот и Петар Алемпијевић, продуцент Фестивала из Центра београдских фестивала (ЦЕБЕФ).
Живорад Милосављевић је, констатујући да се „мало по мало” дошло до 50 година Фестивала, рекао: „Моја улога је дупла у овом тренутку – председник Одбора Фестивала и председник градске општине Сопот. Филмски фестивал Сопот је место где су током претходних година многи ствараоци доносили и представљали своје филмове, фестивал који је у великој земљи, на просторима бивше Југославије, креирао пројекцију за будуће фестивале.”
Уследио је период транзиције, и Фестивал је постао манифестација од интереса за Град Београд, који улаже значајна средства, према његовом мишљењу, можда не сасвим довољна у овој години, али, како је нагласио, суштина је у настојањима ЦЕБЕФ-а и Општине Сопот да се манифестација реализује како доликује педесетогодишњици постојања. Он је истакао да је статуа „Слобода” креација Сопота и да та минијатурна статуета професора Живковића, увећана до импозантне величине, краси сквер испред Дома културе у Сопоту.
Најавио је да ће ове године „поново доћи једна прича поводом 50 година Фестивала”: Награда за мушку улогу носи име Бате Живојиновића, а у понедељак, када почиње Фестивал, биће откривен споменик овом великану нашег филма испред Центра за културу. Према Милосављевићевим речима, Сопот је средина чија се структура значајно мења, што се уочава по становништву које напушта град и пресељава се у ову приградску општину, а ти људи формирају публику Фестивала. Завршио је обраћање уз изразе захвалности ЦЕБЕФ-у на реализацији Фестивала, као и Александру Аврамовићу, уметничком директору, који „креира програм препознатљивом путањом”.
Александар Аврамовић је рекао да је Филмски фестивал Сопот добио поклон за полувековни јубилеј – 27 играних филмова у такмичарској конкуренцији, од којих три мањинске копродукције, и две премијере, док је остале филмове публика могла да гледа у домаћим и регионалним биоскопима, а неки су и награђивани на међнародним фестивалима. У Сопоту се, како је рекао, могу још једном видети и „шампиони” гледаности, који су поставили тешко достижне рекорде, а доказују да наша публика цени домаћи филм, његове ауторе и протагонисте.
Аврамовић је подсетио да је идеја Фестивала да се једном годишње види целокупна домаћа продукција и рекао да ће се поводом јубилеја одати почаст свима који су заслужни за настанак и развој Фестивала. Биће оргаизоване почасне пројекције играног филма „Девојка са Космаја”, у режији Драгована Јовановића, једног од оснивача Слободарских филмских свечаности, и документарног остварења „Градоначелник” Вука Дапчевића, чији је главни јунак Бранко Пешић, коме припадају залуге за изградњу биоскопа и новог објекта Ценра за културу. Одлучено је да се поводом јубилеја ове године доделе четири статуете слободе за допринос филмској уметности – глумици Тањи Бошковић, редитељу и сценаристи Здравку Шотри, драмском писцу и редитељу Душану Ковачевићу и сценографу Миленку Јеремићу, чиме ће бити овековечена грандиозна дела ових уметника. „Споменик великом глумцу и изданку Космаја, Велимиру Бати Живојиновићу, употпуниће овај мозаик”, рекао је Аврамовић.
Он је додао да Фестивал исказује захвалност филмским ствараоцима свих професија који су у њега уткали свој рад, радницима, новинарима, а посебно „хвала“ је упутио публици, која је његова неизоставна карика. Најавио је приказивање пет дечијих филмова, јер је, како је истакао, програм за најмлађе увек био на високом месту фестивалских обавеза. Уметнички директор је посебно издвојио филм „Неразумевалица” редитеља Алексе Максимовића, у коме главне улоге тумаче деца и људи са инвалидитетом. Истакао је да овај бајковит пројекат подсећа на обавезе друштва и сваког појединца да помогну у стварању што хуманијих услова за живот ове популације. Аврамовић је најавио видео који ће пратити Фестивал, инспирисан нумером „Одисеја” Војкана Борисављевића, у режији Дарка Камарита, затим концерт „Нових становника Космаја“ на отварању, представљање монографије о Фестивалу, као и изложбу докумената и фотографија Фестивала.
Са посебним задовољством Аврамовић је најавио и традиционану ревију победничких филмова за Београђане – СОФЕСТ ПЛУС у Дому омладине након Фестивала, а навео је да ће о наградама одлучивати жири који чине Снежана Богдановић, Андреј Шепетковски и Раденко Ранковић.
Уз захвалност екипи која се бави продукцијом Фестивала и похвале за креативност визуелног решења Симоне Дашић, Аврамовић је закључио да је Сопот место које заслужује да буде поприште националног фестивала у Србији.
Драгана Чолић је рекла да је сама рођена и одрасла у Сопоту уз Филмски фестивал, који је овде најзначајнији културни догађај и да јој је изузетна част што говори испред Центра за културу, који је домаћин јубиларног 50. Фестивала. Приметивши да је публика та која је „изнела“ 50 година Фестивала, она је истакла да је филмски програм веома важан програмски део Центра за културу и да се љубав према филму брижљиво негује из године у годину, без обзира на жанр. Чолић је рекла да је за грађане Сопота Фестивал посебан емотивни догађај према коме они чак планирају годишње одморе.
Петар Алемпијевић је изразио задовољство што Центар београдских фестивала учествује у организацији Филмског фестивала у Сопоту, који ове године садржи велики избор филмова такмичарске селекције. Алемпијевић је рекао да ће се ЦЕБЕФ трудити да публика, поред контакта са филмовима, има сусрет и интеракцију са ствараоцима - глумцима, редитељима, члановима екипа, који ће присуствовати пројекцијама, и дружити се у пријатном амбијенту Центра за културу у Сопоту.
Подсетио је да они који су пропустили филмове у претходној години сада на фестивалу у Сопоту имају прилику да погледају значајна домаћа остварења на једном месту, а чак и нека која нису била у дистрибуцији – копродукцијски словеначки филм „Свемир међу нама” и „Усековање”, дебитантски филм младог Синише Цветића..
Он је истакао да Центар београдских фестивала има доста посла у овом периоду, поменувши концерт Максима Венгерова и Симона Трпческог, затим учешће ЦЕБЕФ-а у пројектима позоришта на отвореном – „Театријума”, као и серију концерата популарне музике Garden Sessions крајем јула у Ботаничкој башти Јевремовац.